Усі ми щодня користуємося дверима. Вони оточують нас вдома, на роботі, в громадських місцях, торгових центрах і фінансових установах. Кожна з них, хоч і схожа на попередню, унікальна за своєю природою. Вона виготовлялася руками майстра, проходила кілька етапів створення перед тим, як була встановлена на своє місце.
Двері виготовляються із:
Дерева.
Пластика.
Металу.
Скла.
Кожна конструкція має свої особливості, експлуатаційні властивості, достоїнства і недоліки. Якщо говорити про міжкімнатних дверях, то більшою популярністю користуються моделі, виготовлені з дерева. Сюди відносяться двері міжкімнатні з масиву і дерев'яні клеєні конструкції. В обох випадках основа вироби – дерево, але двері відрізняються між собою як зовнішнім виглядом, так і характеристиками. Розглянемо детальніше кожен варіант.
Дерев'яні двері – загальна назва великої групи виробів. Отримати таке узагальнення може і цілісна, повністю дерев'яні двері, і шпонована, виготовлена з дерев'яних плит. Тому перед тим, як купувати міжкімнатні конструкцію, слід уважно вивчити її склад і запитати про технології виробництва.
Найдорожчі, міцні і важкі двері виготовляються з деревної породи. На вартість впливає тип деревини, спосіб обробки, використовувана фурнітура, а також декоративні елементи – скляні вставки, різьблення, візерунки. При це часто спостерігається закономірність, що зарубіжна фурнітура може коштувати більше, ніж сама міжкімнатні двері з натурального дерева, яка проводилася на території України. Але встановлювати на двері з елітних порід просту і примітивну фурнітуру ніхто не стане. Тому купуючи цільну конструкцію варто бути готовим до того, що крім вартості робіт буде додана ціна ручок, замків і петель.
Популярні методи виготовлення дерев'яних дверей:
Цілісний масив.
Клеєний масив.
Для виробництва міжкімнатних дверей з масиву використовуються міцні дошки без будь-яких вад. Це сама якісна і дорога конструкція, яку відносять до категорії елітних виробів. Кожна така двері виготовляються під замовлення, ретельно підбирається не тільки розмір, але і колір, фактура деревини. Рідше можна зустріти в продажу готові, стандартні вироби, готові до швидкого монтажу.
+ Міцність. Звичайно, дерев'яна конструкція поступається по міцності металу, але для міжкімнатного використання не знайдеться матеріалу більш стійкого і довговічного.
+ Ізоляційні властивості. Двері з цілісного масиву володіють високою здатністю до звукоізоляції і сприяють збереженню тепла в приміщенні.
+ Збереження температурного режиму. Дійсно, дерев'яні конструкції реагують на будь-які зміни температур. Але двері з масиву стають винятком, адже їх розміри залишаться незмінними при коливанні температури.
+ Екологічність.
Як і будь-який виріб або матеріал, масив дерева має і недоліки. У дерева є один головні мінус – висока гігроскопічність. Це означає, що виріб здатне змінювати свою форму під впливом води та підвищення рівня вологості в приміщенні. Зараз у кожного з'явилося спогад про те, як туго закриваються дерев'яні вікна або як швидко розбухає неякісна двері у ванну кімнату. Відразу хочемо перервати ці думки - міжкімнатні двері з дерева, якщо воно витримане і правильно оброблене, прослужить довгі період часу, не втрачаючи своєї зовнішньої привабливості і форми. Іноді до недоліків відносять велику вагу конструкції. Але при правильному монтажі, використанні спеціальних петель та посиленою дверної коробки, вдасться уникнути сумних наслідків протягів. Міцність і залежність від вологи безпосередньо залежать від використовуваної породи дерева. Про це ми ще поговоримо нижче.
Клеєний масив отримав популярність за рахунок невеликої вартості і простоти виробництва. Секрет технологія полягає в поетапному складанні декількох листів деревини, які приклеюються один до одного під тиском. Це означає, що використовуються листи тонкі, поодинокі, що і робить виріб доступніше. Відповідальні виробники вибирають максимально схожі дерев'яні листи, тому зовнішній вигляд двері з клеєного масиву привабливий.
+ Міцність.
+ Опірність до механічних пошкоджень.
+ Доступний ціновий сегмент.
- Неможливість зрозуміти, яка порода дерева була використана. Звідси нерозуміння правил експлуатації, властивостей конструкції.
Двері з цілісного масиву унікальні по своїй природі. Адже у світі не існує навіть двох дерев, які були б повністю ідентичні між собою. Відмінність у відтінках, фактурі, малюнку деревини робить виріб цінним.
Виробництво починається з вибору деревини. Технології досягли високого рівня, а отже для виготовлення підійдуть безліч порід дерев. Але не всі вони зможуть перетворитися на якісний виріб. Завдання виробника - створити конструкцію, що відрізняється стійкістю, довговічністю в поєднанні з привабливим зовнішнім виглядом. Самими популярними сортами деревини є:
Сосни і ялини. Своє поширення у виробництві дверей хвойні рослини отримали за масовість. Такі представники флори зустрічаються повсюдно, не залежно від регіону. Тому їх і відрізняє висока доступність. Ще одна перевага – невелика вага готового виробу. Однак, ні сосна, ні ялина не можуть похвалитися унікальним деревним малюнком, який так цінується у виробах з цілісного масиву.
Дуб. Дубові двері стали загальним описом розкішного і багатого дому. І сьогодні вироби з дуба користуються високою популярністю, яку обумовлює велику вагу конструкції і унікальний фактурний малюнок.
Ясен. Для клієнтів ясен виглядає звичніше і часто подобається навіть більше, ніж дорогі унікальні породи. Ясеню характерний природний малюнок, на якому присутні хвилі, розлучення, різнофактурні лінії, що відрізняються за кольором від загального фону.
Процес виробництва дверей з цілісного масиву має 5 основних етапів:
Этап №1. Подготовительный. Древесина, перед тем как попасть в руки к мастеру, проходит длительную подготовку. Чтобы на выходе получилось качественное изделие, полотно должно сушиться при комнатной температуре на протяжении, как минимум, двух лет. Помещение обязательно проветривается, а вот доступ солнечному свету запрещен. Примечателен тот факт, что даже имея специальную технику – духовой шкаф или аналогичное оборудование, ею нельзя будет воспользоваться. Большая часть заготовок пойдет трещинами – либо сразу, либо при эксплуатации.
Етап №2. Розпил. За допомогою фрезерних верстатів цілісний масив дерева стає заготовками, які випилюються за попередніми ескізами.
Етап №3. Збір конструкції. Отримані на попередньому етапі деталі склеюються між собою нетоксичними сполуками.
Етап №4. Шліфування. Виріб роблять гладким, а також руками майстра підкреслюється природна краса деревини.
Етап №5. Фініш. Покриття готового виробу декількома шарами грунтовки, лаку. Після висихання дверей поліруються.